Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 3 Ekim 2017 26 Görüntüleme

Trabzon’a yapay 3 yeni Uzungöl

Gürmel GYO
Trabzon’a yapay 3 yeni Uzungöl

Trabzon’da, dünyaca meşhur turizm merkezi Uzungöl benzeri 3 ayrı tabiat turizm merkezi kurulması için çalışma başlatıldı.

Belirlenecek alternatif yerler mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve öbür özellikleri bakımından ayrıntılı araştırılacak, hazırlanacak rapordan sonra belirlenecek yeni merkezlerde suni gölün de yer alacağı tesisler inşa edilecek.

Trabzon’un Çaykara İlçesi’ndeki dünyaca meşhur turizm merkezi Uzungöl’de bilhassa Körfez ülkelerinden gelen turist akını sonrası yaşanan yoğunluk üzerine, yeni turizm merkezleri arayışı başladı. Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Trabzon’da 3 yeni Uzungöl benzeri tabiat turizm merkezi oluşturulması için harekete geçti.

TESİSLER İNŞA EDİLECEK

Bakanlığa bağlı, Orman Genel Müdürlüğü (OGM), Devlet Su İşleri (DSİ) ile Tabiat Koruma ve Milli Parklar (DKMP) Genel Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı. Alternatif bölge arayışına giren kurumlar belirlenecek yerleri mera, arkeolojik SİT ile ulaşım ve öbür özellikleri bakımından ayrıntılı araştıracak, hazırlanacak rapordan sonra karar verilerek duyuru edilecek yeni merkezlerinde tesisler inşa edilecek.

İLK SIRADA ‘KADIRALAK’

Uzungöl’e alternatif turizm merkezi olarak düşünülen yerlerin başında Tonya İlçesi’nde bin 300 metre yüksekliğindeki Kadıralak Yaylası geliyor. Her sene nisan ayında yaylada açan mavi yıldız çiçeği ile maviye bürünen yayla bilhassa foto safari meraklılarının akınına uğruyor. 3 bin 570 dekar alana sahip Kadıralak Yaylası, önceki gün Orman ve Su İşleri Bakanlığı tarafından Tabiat Parkı duyuru edildi. Uzungöl’e alternatif düşünülen yaylalar listesinde Kadıralak yaylasının yanı dizi Hıdırnebi, Kadırga ve Sis Dağı gibi yayların da yer aldığı öğrenildi. Karar verilecek yeni turizm merkezlerinde 6 ay ila 1 sene gibi sürelerde yap-işlet-devret modeli ile yeni tesisler kurulacak, DSİ tarafından ise yaylalarda suni göller oluşturulacak.

BAKAN AÇIKLADI

Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, dün Trabzon’da yaptığı açıklamada mesire alanlarında yer bulmanın olası olmadığını belirterek yaşanan yoğunluğa dikkat çekmişti. Yeni tabiat turizm merkezlerinin kurulmasının gündeme geldiğini anlatım veren Bakan Eroğlu, “Trabzon’da bilhassa muhteşem bir ikinci, üçüncü Uzungöl için hazırlık yaptık. Birlikte karar vereceğiz. Bununla ilgili hatta bir master plan, tabiat turizm master plan ve uygulama fiil planı da hazırlandı ama bunu icraata geçirmek için değerlendirmeler yapacağız.” İfadelerini kullanmıştı.

UZUNGÖL

Çaykara ilçesine 20 kilometre mesafedeki bin 250 metre yükseklikte yer saha ve eşsiz tabii güzellikleri ile Doğu Karadeniz’in gözde turizm merkezi olan Uzungöl yerli ve yabancı turistlerin akınına uğruyor. 500 bin metre kare alana sahip olan göl alabalık ve sazan balığına ev sahipliği yapıyor.  Uzungöl’ün 10 kilometre güneyinde 3000 metre yükseklikte Holdizon dağlarında, Balıklıgöl çevresinde yaya yürüyüş yapılabiliyor, vahşi tabiat şartlarında yaban hayatı izlenebiliyor. Son yıllarda otel, pansiyon ve iş yeri sayısının her geçen gün artışına bağlı olarak yaşanan bayındır kirliği sorunu ile tartışılan Uzungöl’de kentsel dönüşüm projesi gündeme geldi.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com
İLETİŞİM ADRESİMİZ
MECİDİYEKÖY MAHALLESİ ŞEHİT ER CİHAN NAMLI CADDESİ NO 32 MECİDİYEKÖY ŞİŞLİ
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
MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ GÜRMEL GYO 0532 683 63 04