Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 11 Kasım 2017 222 Görüntüleme

Samsun Çarşamba Havalimanı yeniden hizmete girdi

Samsun Çarşamba Havalimanı yeniden hizmete girdi

3 ay evvel bakıma alınan Samsun Çarşamba Havalimanı’nda çalışmaların tamamlanmasının ardından ilk tayyare indi.

Samsun Çarşamba Havalimanı’nda, pistindeki çökmeler nedeniyle 8 Ağustos’ta başlatılan bakım ve tamir çalışmaları tamamlandı.

Yeniden hizmete açılan havalimanına İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan kalkan Türk Hava Yollarına ait uçak, 136 yolcusuyla iniş yaptı. Su takıyla karşılanan uçaktan inen personel ve yolculara Havalimanı Müdürü Hamit Anıl ile görevliler tarafından çiçek verildi.

90 GÜNDE UÇUŞ KURALLARINA HAZIRLANDI

Havalimanının yapımını üstlenen firma yetkilisi Muzaffer Çaylı yaptığı açıklamada, 90 günlük sürede havalimanı pistinin çöken iki bölümü ile elektrik altyapısını yenileyerek uluslararası uçuş kurallarına müsait hale getirdiklerini söyledi.

Bazı ufak eksikler kaldığını, onları da birkaç gün dahil tamamlayacaklarını dile getiren Çaylı, “Samsun’da uçuşların yeniden başlamasına katkımız olduysa ne mesut bize. Bu işin yapımı sırasında bize destek olan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

1 MİLYON 800 BİN KİŞİ KULLANIYORDU

Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) verilerine göre geçen sene yaklaşık 1 milyon 800 bin kişinin kullandığı Samsun Çarşamba Havalimanı’ndan karşılıklı olarak haftanın her günü İstanbul ve Ankara, 4 gün İzmir, çarşamba günleri Antalya’ya uçuş yapılıyordu.

Havalimanından ayrıca Almanya’ya haftada 4 gün, Rusya, Avusturya, Fransa ve Ukrayna’ya haftada 1 gün direkt sefer düzenleniyordu. Havalimanının kapalı olduğu dönemde Samsunlular Ordu, Merzifon ve Sinop’taki havalimanlarını kullanmıştı.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Tema Tasarım | Osgaka.com