Gürmel GYO
Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 30 Ekim 2017 45 Görüntüleme

Osmanlı’nın 150 yıllık kışlası eğitim merkezi olacak

Gürmel GYO
Osmanlı’nın 150 yıllık kışlası eğitim merkezi olacak

Osmanlı Devleti döneminde askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan 150 yıllık Redif Kışlası, restore edilecek.

Çorum’un İskilip ilçesinde, Osmanlı Devleti döneminde inşa edilen askerlerin toplanma, eğitim ve sevk merkezi olarak kullanılan yaklaşık 150 yıllık Redif Kışlası, Orta Karadeniz Kalkınma Ajansının (OKA) desteğiyle restore edilerek turizme kazandırılacak.

Osmanlı İmparatorluğu’nda 2. Mahmut döneminde Yeniçeri Ocağı kaldırıldıktan sonra dönemin “Meclis-i Şura”sı tarafından memleket genelinde redif askeri kışlaları kurulması kararının ardından 20. yüzyılın başlarında Çorum’un İskilip ilçesinde inşa edilen Redif Kışlası, restorasyon çalışmalarının ardından yeniden eski ihtişamına kavuşacak.

PROJE BEDELİ 2 MİLYON LİRA

İskilip Kaymakamlığınca hazırlanan ve OKA’nın “Turizmin Geliştirilmesine Yönelik Küçük Ölçekli Alt Yapı Yatırımlarına Mali Destek” projeleri kapsamında kabul edilen restorasyon projesinin ihalesi gerçekleştirildi. Proje bedeli 2 milyon 895 bin lira olan ve yaklaşık 794 bin lirası OKA tarafından karşılanacak restorasyonun bir yılda tamamlanması planlanıyor.

“MODERN EĞİTİM MERKEZİ OLACAK”

Çorum Valisi Necmeddin Kılıç, Osmanlı Devleti döneminde ordunun modernize edilmesi çalışmaları kapsamında memleket geneline inşa edilen redif kışlalarından birinin de Çorum’un İskilip ilçesine yapıldığını söyledi.

Özgün bir mimari ile tasarlanmış İskilip Redif Kışlası’nın, taştan inşa edilmiş üç katlı bir yapı olduğunu anlatım eden Vali Kılıç, “Kültürümüzün bir parçası olan bu binayı günümüze yeniden kazandırmak amacıyla Kültür Varlıkları Koruma Kurulu himayesinde restorasyon projesi yaparak çağımıza uyarlamak ve kullanılabilir hale getirmek istedik. Şehir müzesi, kamu eğitim merkezi gibi insanların devamlı istifade edebileceği bir merkez olarak kullanacağız. Restorasyonun tamamlanmasının ardından Redif Kışlası binasını çağdaş bir eğitim merkezi olarak vatandaşlarımızın kullanımına sunacağız.”

“ÖNEMLİ BİR ADIM”

Redif Kışlası’nın ihalesinin 3 milyon lira bedelle gerçekleştirildiğini anlatım eden Vali Kılıç, “Önümüzdeki yaz aylarında binanın teslim alınacağını umuyoruz. Bu bina, ilçemizde bulunan tarihi binaların en görkemli olanıdır. İlimizin tarihinin yeni kuşaklara aktarılmasında mühim bir adım olarak görmekteyiz.” diye konuştu.

REDİF KIŞLASI

Meydan Mahallesi’nde yer alan, 720 metrekarelik saha üzerine taştan 3 kat olarak inşa edilen Redif Kışlası, Balkan, Birinci Dünya, Çanakkale ve Kurtuluş savaşlarında faal olarak kullanıldı. Kışlanın 1945 yılına kadar kullanılmaya devam ettiği biliniyor.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com
İLETİŞİM ADRESİMİZ
MECİDİYEKÖY MAHALLESİ ŞEHİT ER CİHAN NAMLI CADDESİ NO 32 MECİDİYEKÖY ŞİŞLİ
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
MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ GÜRMEL GYO 0532 683 63 04