Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 19 Kasım 2017 336 Görüntüleme

Madenlerde ‘Risk Analizi’ dönemi başladı

Madenlerde ‘Risk Analizi’ dönemi başladı

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, emniyet riski olan bin 780 madende faaliyeti durdurdu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından, Bakan Berat Albayrak’ın talimatı ile sil baştan ele alınan maden denetimlerinde ilk sonuçlar ortaya çıktı.

Ağustos ayından itibaren hayata geçirilen “Risk Yönetimi Yol Haritası” kapsamındaki denetimlerde, madenlerdeki emniyet risklerine ve eksiklere müsamaha gösterilmedi.

258 KÖMÜR MADENİNE FAALİYET DURDURMA CEZASI

5.467 maden sahasını denetleyen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden İşleri Genel Müdürlüğü ekipleri, 258 kömür madenine etkinlik durdurma cezası verdi. Yapılan denetimler sonucu toplamda ise 1.780 maden işletmesinde etkinlik durduruldu. İşletme faaliyeti açısından tehlikeli durumlar tespit edilmesi, izin sahası için sürekli nezaretçi ataması olmaması, ÇED, Mülkiyet, İşyeri açma ve çalışma ruhsatı gibi izinlere sahip olunmaması durumlarında “üretim veya madencilik faaliyetlerini durdurma” cezaları uygulandı.

MADEN OCAKLARI 3’E AYRILDI

Maden ocaklarının işletme güvenliği açısından tehlike içeriğine göre 3’e ayıran bakanlık, yılda bir kez denetlenmesi gereken madenleri risk gruplarına göre “kırmızı, sarı ve mavi” renkli gruplara ayırmış, ve her risk grubunu ayrı sıklıklarda denetlemeye başlamıştı. Yeni modelde al öbek yılda 4 kez, sarı öbek 2 kez, mavi öbek ise 1 kez denetlenmeye başlamıştı.

DENETİMLER ARTACAK

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yetkililerinden edinilen bilgilere göre, denetimler 2017 yılında başlamak üzere 2018 yılında artarak devam edecek. 69 yeni yeraltı maden uzmanı istihdam eden MİGEM, lüzumlu teknik ve idari eğitimler verilerek, izin sahalarında inceleme ve kontrol işlerinde görevlendirmelere başladı. 2017 yılı yarısından sonra yeni model ile denetimlere başlayan MİGEM’in sene sonuna kadar 6 binden çok denetimi tamamlayacağı anlatım edilirken, 2018 için ise en az 7 bin sahada kontrol hedefi konuldu.

HABERSİZ BASKIN DENETİMLER

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın yeni kontrol modelinde uygulamaya geçirdiği bir ilk de baskın denetimler oldu. Bakanlık, yeni dönemde yüksek risk grubundaki sahalara habersiz ve anlık baskın denetimler gerçekleştirmeye başladı. Bu uygulama ile madenlerde emniyet önlemlerinin dönemsel değil, kalıcı hale getirilmesi ve risk barındıran madenlerin en iyi şekilde tespit edilerek işletme güvenliği açısından tehlike içermeyecek şekilde yapılanmasının sağlanmasının amaçlandığı anlatım edildi.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Tema Tasarım | Osgaka.com