Ana Sayfa EMLAK 17 Kasım 2017 335 Görüntüleme

Kredi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır?

Kredi yapılandırma nedir, nasıl hesaplanır?

 

Hürriyet'te yer alan haberde Hangikredi.com tarafından hazırlanan kredi yapılandırma ile ilgili detaylara yer verildi.

Diyelim bir kredi başvurusu yaptınız ve aradan geçen zamanda artık sizin koşullarınızı zorlayacak duruma geldi. Böyle bir durumda bankanızdan refinansman yani yapılandırma talep edebilirsiniz.

Yapılandırma faiz oranları, güncel faiz oranlarından farklı olduğu için bankanızdan yapılandırma faiz oranının yüzde kaç olduğunu öğrenmeniz gerekir. Eğer bankanın sunduğu yeni faiz oranı, sizin ödemekte olduğunuz kredinin koşullarından daha cazipse yeni faiz oranına göre kalan borcunuz yeniden vadelendirilir.

Bankanız yapılandırma talebinizi kabul etmezse, başka bankalardan borç transferi talebinde de bulunabilirsiniz.

KREDİ YAPILANDIRMA HESAPLAMASI NASIL YAPILIR?

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir konut kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim. Kredi başvurusu yaptığınız dönemde sizin için en cazip seçenek olan bu koşullar artık sizin için uygun değilse şöyle bir örnekleme yapılabilir:

Kredinizin aylık taksiti 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesi yaptığınızda kalan borcunuz ana para üzerinden 141.622,33 TL’ye denk geliyor.

Bankanızın sunduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,78. Masraf ve diğer krediyi kapatma cezası ile birlikte ödemeniz gereken toplam tutar 143.548,39 TL ve aylık taksit de 1.846,50 TL oluyor. Böyle bir yapılandırmada vadenizi bir sene daha uzatırken toplam kazancınız da 25.799,41 TL oluyor. (Hurriyet) 


Firma Logosu


Tema Tasarım | Osgaka.com