Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 3 Ekim 2017 23 Görüntüleme

Konutta vergi düzenlemesinin süresi bugün doluyor

Gürmel GYO
Konutta vergi düzenlemesinin süresi bugün doluyor

Gayrimenkul sektörü temsilcileri, KDV düzenlemesinin sona ermesiyle sektördeki hareketliliğin ve satışların azalacağı beklentisini taşıyor.

Gayrimenkul sektöründe 8 Eylül 2016’da başlayan ve 150 metrekarenin üzerindeki konutlar için yüzde 18 olan KDV oranının yüzde 8’e düşürülmesi uygulaması bugün itibarıyla sona eriyor. Sektör temsilcileri, KDV düzenlemesinin geride kalmasıyla sektördeki hareketliliğin ve satışların azalacağı beklentisi taşıyor.

Ayrıca, tapu işlemleri üzerinden binde 20 oranında alınan tapu harcı, ev ve işyerleri için 30 Eylül’e kadar binde 15 olarak belirlenen nispet da ekim ayından itibaren eski haline dönecek.

Makro İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ercan Uyan, yaşanan gelişmeler sonucu alınan KDV indirimi kararının, devletin inşaat sektörüne desteğini gösteren iyi niyetli bir adım olduğunu anımsatarak, “Bu uygulama sayesinde ev alıcıları daha düşük fiyatlarla ev alma şansı yakaladı. İnsanların yeme, giyinme, barınma ihtiyaçları en esas ve vazgeçilmez ihtiyaçlarıdır. Yatırım amacı taşımadan, sadece celse amacıyla kendine ilk evini alacak vatandaşa KDV mutlaka yüzde 1’de tutulmalıdır. Kademeli olarak ikinci ve üçüncü ev alımlarında bu nispet artırılabilir.” diye konuştu.

Bütün bu düzenlemelerin en kısa zamanda yapılması ve düzenlemeler yapılıncaya kadar olan süreçte de zor bir dönemden geçen sektöre yapılan var teşviklerin uzatılması gerektiğine dikkati çeken Uyan, “30 Eylül sonrası 150 metrekare üzeri konutlarda fiyatlarda vergi dolayısıyla bir artış gerçekleşecektir. Sektör bir süre daha eder artışı yapmamaya çaba edebilir belki ama gelinen noktada ev üreticileri vergilerden ve inşaat maliyetlerinden kaynaklanan biriken artışı fiyatlara yansıtmadan uzun süre dayanamaz. Ev almak isteyenler elini acele tutmalı. Ev fiyatlarında sadece KDV ve inşaat maliyetindeki artıştan kaynaklı yüzde 15 gibi bir artış olacağını öngörmek mümkün.” değerlendirmesinde bulundu.

“KONUT SATIŞLARI BÜYÜK İLLERİN DIŞINDA HAREKETLİ”

Türkiye İnşaat Malzemesi Sanayicileri Derneği (Türkiye İMSAD) Yönetim Kurulu Başkanı Ferdi Erdoğan da geçen sene eylül ayından itibaren başlayan kampanyalara ek olarak KDV indirimleri, ev kredi faizlerinin yüzde 1’e çekilmesi ve harçlardaki indirimlerin, sektörde yaşanan menfi etkilerin azalmasını ve sektörün yeniden canlanmasını sağladığını söyledi.

Erdoğan, bu desteklerin artık devam etmemesinin, sektördeki iş aktivitesi açısından mühim ölçüde belirleyici olduğunu kaydederek, “İlk el ev satışı gerçekleştirilen 15 il dahil İstanbul’daki satış artışındaki durağanlaşmaya dikkati çekmek isterim. Ankara ve İzmir’deki artışlar İstanbul’daki artışın üzerinde gerçekleşti. İlk 7 ayda, yeni ev satışı en fazla Bursa, Kocaeli ve Adana’da oldu. Yani diyebiliriz ki yeni ev satışları, aka illerin dışında da hareketli geçiyor. Bu da umumi anlamda sektörümüz adına müspet bir gelişme.” değerlendirmesinde bulundu.

“KONUT FİYATLARI BİR MİKTAR ARTABİLİR”

Demir İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Demir ise 1 yıldır devam eden KDV indiriminin, 150 metrenin üzeri ve yüzde 18 kapsamında olan bütün bölgelerdeki satışlarda ağırbaşlı bir şekilde tesir gösterdiğini belirterek, “KDV indiriminin sona ermesiyle birlikte ev fiyatlarında oluşacak yüzde 10’luk ayrım nedeniyle satışlarda otomatik olarak bir düşüş olacaktır.” dedi.

KDV indiriminin yanı dizi damga vergisi ve öbür vergi unsurlarında da yapılan indirimle birlikte her ay önceki senelere oranla rekor satışlar yaşandığını anımsatan Demir, “KDV indiriminin sona ermesiyle birlikte bu sıkıntılarımız devam edecektir. Dileğimiz bunun bir süre daha uzatılmasıdır.” dedi.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Gürmel GYO
Gürmel GYO
Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com
İLETİŞİM ADRESİMİZ
MECİDİYEKÖY MAHALLESİ ŞEHİT ER CİHAN NAMLI CADDESİ NO 32 MECİDİYEKÖY ŞİŞLİ
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
MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ GÜRMEL GYO 0532 683 63 04