Ana Sayfa EMLAK 17 Kasım 2017 187 Görüntüleme

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksitinde son 15 gün!

Emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksitinde son 15 gün!

 

Evi, işyeri, arsa ve arazisi olan vatandaşların ödemekle sorumlu olduğu emlak ve çevre temizlik vergisi 2. taksitinde son 15 gün kaldı. Vergi dönemi 30 Kasım'da sona erecek olup, gayrimenkul sahiplerinin bu süre zarfı içinde tüm borcunu kapatmaları gerekiyor. Aksi halde bir veya birkaç günlük gecikme de yaşansa aylık vergi cezası uygulanıyor.

Emlak ve çevre temizlik vergisi bağlı olunan ilçe belediyesinde tahsilat veznelerinde ödeniyor. Gayrimenkulün başka bir ilde yer alması halinde tüm belediyelerden ödeme yapılabiliyor.

Vergi ödemesinde sunulan kolaylıklar arasında "e-belediye" sistemi de bulunuyor. Bu sisteme sahip belediyelere ödemeler internet üzerinden de yapılabiliyor.

Vergi ödemesi yapılabilen bir diğer yol ise PTT Havalesi. Belediyenin uzak, PTT'nin yakın olduğu vatandaşlar PTT havalesi aracılığı ile de Belediyelerin Banka Hesap Numaralarına Emlak Vergisi Mükellef numarasının yazılması halinde ödemelerini yapabiliyor.

Hafta sonu ödeme 

Kimi illerdeki ilçe belediyeleri vergi dönemlerinde tahsilat veznelerini haftanın 7 günü boyunca açık tutuyor. Böylece mesai günü olmayan Cumartesi ve Pazar günü de belediyeye giderek ödeme yapılabilmesi mümkün oluyor. Ancak hafta sonu belediyenin açık olup olmadığının teyit edilmesi gerekiyor.

Emlak vergisinden kimler muaf?

Emlak Vergisi Kanunu gereğince geliri olmayan ve 200 metrekareden küçük tek evi olan kimseler vergi ödemelerinden muaf tutuluyor. Tek evi olan ve bu evin yanında yazlığı olmayan ev hanımları, gaziler, işsizler, emekliler, şehitlerin dul ve yetimleri, engelliler beyanname vermek şartı ile ödemeden muaf olabiliyor.

Çevre temizlik vergisinden kimler muaf?

Çevre temizlik vergisi, Belediye Gelirleri Kanunu gereğince konut ve işyerleri için ödeniyor. Vergi kullanım halinde olan taşınmazlar için kullanıcılardan tahsil ediliyor. Bu nedenle kullanılmayan konut ve işyerleri için vergilendirme yapılmıyor. Konutlarda su aboneliğinin kapatılması ve işyerinde ise belediyeye beyanname verilmesi halinde çevre temizlik vergisi ödemelerinden muaf olunabiliyor. (projepedia.com)

 


Firma Logosu


Tema Tasarım | Osgaka.com