Gürmel GYO
Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 11 Kasım 2017 33 Görüntüleme

ÇOMÜ rüzgar enerjisinden kendi elektriğini üretecek

Gürmel GYO
ÇOMÜ rüzgar enerjisinden kendi elektriğini üretecek

Terzioğlu Yerleşkesi içine kurulacak 3 yel türbininden 3 megawatt gücünde elektrik üretilecek.

 

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) tarafından Kalkınma Bakanlığı desteğiyle hayata geçirilen ‘Yeşil Kampüs’ projesiyle ÇOMÜ’nün yılda 5 milyon TL’lik elektrik gideri ortadan kalkacak.

3 NOKTAYA 3 RÜZGAR TÜRBİNİ

Çanakkale’de, ÇOMÜ’nün Terzioğlu Yerleşkesi iç belirlenen 3 noktaya 1’er megawatt gücünde, 3 yel türbini kurulacak. Yel türbinlerinden elde edilecek 3 megawatt gücünde elektrik ile ÇOMÜ kendi elektriğini üreten üniversite olacak. Üniversitenin her sene ortalama 5 milyon TL’lik bir elektrik gideri de ortadan kalkarak, dev bir tasarruf sağlanacak.

PROJE KALKINMA BAKANLIĞI TARAFINDAN KABUL EDİLDİ

Kalkınma Bakanlığı tarafından kabul edilen proje, yatırım programına alındı. Terzioğlu Yerleşkesi içine kurulması planlanan birinci yel türbinün ardından, 2 sene iç kurulması planlanan ikinci ve üçüncü türbin ile üniversitenin elektrik ihtiyacının karşılanması hedefleniyor. Yaklaşık 13 milyon liraya mal olacak sistem 3 ila 4 sene arasında kendisini amorti edeceği bildirildi.

’12-13 MİLYON LİRALIK BİR YATIRIM’

ÇOMÜ Rektörü Prof Dr. Yücel Acer, Türkiye’nin enerji anlamında dışa bağımlılıktan kurtulmaya çalıştığını söyledi. Bu anlamda yapılan ağırbaşlı çalışmalar olduğunu ve bunların kamuoyuna yansıdığını belirten Rektör Prof. Dr. Yücel Acer, şöyle konuştu:

“Fakat burada biz üniversitelere de ağırbaşlı vazife düştüğünü düşünüyoruz. Bu anlamda Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi olarak elektrik enerjisi ihtiyacımızı rüzgardan temin etmek için bir proje hazırlamıştık. Bu projesinin esası şu şekilde, aka bir üniversite olarak, Merkez kampüsünün dışında diğer kampüsleri de olan, toplamda 13 yerleşkede eğitim-öğretim ve bilimsel araştırma yapan, 50 binden çok öğrencisi olan bir kuruluş olarak Çanakkale’nin potansiyelini kullanalım istedik. Biliyorsunuz, Çanakkale’nin bir yel potansiyeli var. Burada ağırbaşlı anlamda yatırım yapmış firmalar var. Ama bir halk kurumu olarak bizim elektrik enerjisi ihtiyacımızı rüzgardan karşılamaya yönelik bir projeydi. Bunun teknik detaylarla baktığımızda, bir defa üniversitemizin yılda 5 milyon TL’ye yakın elektrik harcaması var. Bu neredeyse 10 milyon kilowatt saate yakın bir harcama demektir. Bunun tamamını şu aşamada devlet bütçesinden karşılıyoruz. Ama bu rüzgardan elde edilirse şayet, toplamda yapılacak olan 12-13 milyon TL’lik bir yatırımla, 3-4 sene içerisinde bu yatırım amorti edilecek. Ve ondan sonra artık üniversitenin elektrik enerjisi ihtiyacı yenilenebilir enerjiden ve bir açıdan da parasız temin edilmiş olacak. Bu nedenle mühim bir proje.”

“İLK ÜNİVERSİTE OLACAK”

Kalkınma Bakanlığı’ndan bu proje için ödenek istediklerini kaydeden Rektör Prof. Dr. Acer, “Bakanlık bu projeyi onayladı ve yatırım bütçesine iç etti. Bu anlamda bir üniversitenin elektrik enerjisi ihtiyacını rüzgardan karşılamasına yönelik ilk proje olmuş oldu. Böylelikle Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi elektrik enerjisinin ihtiyacını rüzgardan, yani yenilenebilir enerjiden temin eden ilk üniversite olacak. Tabii diğer üniversitelerden diğer çeşit çalışmalar yapanlar oldu. Ama devletin verdiği destekle bir üniversitenin elektrik enerjisi ihtiyacını rüzgardan karşılamasına yönelik Türkiye’de ilk proje olmuş oldu. Biz bunun bundan sonra üniversiteler anlamında yaygınlaşacağını düşünüyoruz. Bu projeyle Türkiye’nin enerjide dışa bağımlılıktan kurtulması sürecinde üniversitelerin ağırbaşlı bir katkısı olacağını düşünüyoruz” dedi.

“ENERJİ İHTİYACININ TAMAMI RÜZGARDAN KARŞILANACAK”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi bağlamında düşünüldüğünde aslında 3 megawatt’lık bir yel türbininin üniversitenin elektrik ihtiyacını karşıladığını kaydeden Rektör Acer, “Biz de 1’er megawatt’tan düşünürsek, 3 yel gülünün, 3 türbinin kurulması anlamına geliyor. Ana yerleşkemiz içine kurulacak bir santral olacak. Şu anda iç bulunduğumuz yerleşkede müsait bulunan noktalar belirlenmiş durumda. O anlamda da süreçler tamamlanmış durumda. Bizim amacımız bu sene birinci türbinini yerleştirip, ikinci ve üçüncü türbini de önümüzdeki 2 sene içerisinde kurup, üniversitenin elektrik enerjisi ihtiyacının tamamını rüzgardan karşılayacak hale getireceğiz. Yerleşkemiz içerisine toplamda 3 megawatt, dolayısıyla 3 yel türbini  kurulmuş olacak” diye konuştu.
Bu yatırımın adının ‘Yeşil Kampüs’ projesi olduğunu da anlatım eden Acer, “Yani elektrik enerjisi ihtiyacının yenilenebilir, çevreye ziyan vermeyen pak enerjiden temin etme projesi” dedi.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Gürmel GYO
Tema Tasarım | Osgaka.com
İLETİŞİM ADRESİMİZ
MECİDİYEKÖY MAHALLESİ ŞEHİT ER CİHAN NAMLI CADDESİ NO 32 MECİDİYEKÖY ŞİŞLİ
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
MESAJINIZ İÇİN TEŞEKKÜR EDERİZ GÜRMEL GYO 0532 683 63 04