Ana Sayfa ANASAYFA, EMLAK, GÜNCEL 17 Kasım 2017 190 Görüntüleme

Almanya’da gayrimenkul fiyatları yükselmeye devam ediyor

Almanya’da gayrimenkul fiyatları yükselmeye devam ediyor

Emlak Eder Endeksi, üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7,7 artış kaydetti.

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) düşük ürem ve parasal genişleme gibi nakit politikalarını uygulamasının ardından Avrupa ülkelerinde, bilhassa de Almanya’da, düşük ürem oranlarının ev sektörüne etkisi gündeme gelmişti.

YÜZDE 7,7’LİK ARTIŞ

Ülkede ev ve ticari gayrimenkul fiyatları bu yılın üçüncü çeyreğinde artmaya devam etti. Gerçek işlem verilerine dayanan Almanya VDP Emlak Eder Endeksi, üçüncü çeyrekte 2016’nın aynı dönemine göre yüzde 7,7 arttı.

VDP Emlak Eder Endeksi’nin yayımlandığı 2006’dan bu yana gerçekleşen çeyrek bazdaki en kuvvetli artış bu yılın temmuz-eylül döneminde kaydedildi. Yıllık yüzde 9,2 artan geniş aile evleri ve yüzde 9,5 artan büro fiyatları, umumi eder artışlarının arkasındaki ana nedenler olarak belirlendi.

YÜKSEK YATIRIM TALEBİNİN BİR İŞARETİ

VDP Umumi Müdürü Jens Tolckmitt, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Büyük aileli konutlarda ve büro gayrimenkullerinde gözlenen kuvvetli eder artışı, her şeyden evvel yüksek yatırım talebinin bir işareti.” ifadesini kullandı.

Tolckmitt, yüksek eder seviyesine karşın yatırımcıların, emlak fiyatları ve kiraların yükselmeye devam etmesini beklediğini kaydetti.

Emlak haberleri Anlikmedya.com da

Tema Tasarım | Osgaka.com